Ośrodek Harcerski Jaworze Nałęże

Ośrodek obozowy Hufca ZHP Katowice w Jaworzu Nałężu.

Lokalizacja Ośrodka:

Ośrodek obozowy zlokalizowany jest w Jaworzu Nałężu – dzielnicy Jaworza koło Bielska Białej. Dziś jest to największa dzielnica Jaworza powstała w 1788 roku dzięki dawnemu właścicielowi tych ziem Jerzemu Adamowi Laschowskiemu herbu Nałęcz. W 1802 kolejny pan na ziemi baron Arnold Saint-Genois d'Annecourt zakończy budowę koloni osadniczej "Nałęcz",następnie jego syn Filip poszerzył osadę o przysiółek Grabka – Błatnia, gdzie już była kolonia robotników leśnych, który następnie nazwano "Saint-Genois".
W późniejszych latach często nazywano to miejsce Jasionką od potoku nad których stała osada. Ostatecznie wrócono do starej nazwy "Nałęcz", którą zmieniono na "Nałęże" - zwane tak do dziś. W Jaworzu Nałężu stoi kaplica z 1829 wybudowana przez hrabiego Filipa Ludwika Saint-Genois d'Annecourt, która przeszła gruntowny remont w 2001 roku. Kolejnym zabytkiem z XIX wieku jest huta szkła,  która uległa pożarowi w tym samym wieku. Do tego położonego w Dolinie Potoku Jasienica(Jasionka) Jaworza Nałęża  zjeżdżają turyści z wielu powodów, choćby dla wypoczynku i pięknego krajobrazu .Stąd wiodą szlaki na Błatnią, a z Błatniej na Klimczok, Szyndzielnię, czy na Brenną. Dla większej wygody, są tu pensjonaty agroturystyczne, spory parking, kościółek oraz czyste wody.

W centrum Nałęża za kościołem można wynająć sobie nocleg, lub zrobić ognisko pod dachem SZAŁASU NAD JASIONKĄ. Dalej już rozpościera się beskidzki krajobraz pełen szlaków, m.in. znajduje się tutaj szlak harcerski wytyczony przez instruktorów Hufca ZHP Katowice. Jest to nowa droga na górę Błatnia.

Ośrodek składa się z:

Pawilon mieszkalny:

Ośrodek dysponuje bazą noclegową dla 50 osób w drewnianym pawilonie mieszkalnym
w pokojach 4, 6 i 8 osobowych z dwoma niezależnymi wejściami. Pawilon wyposażony jest w dwa niezależne pełne węzły sanitarne (toalety, umywalki, natryski) świetlicę do zajęć programowych oraz suszarnię.

Pola namiotowe:

Na terenie ośrodka znajdują się 3 polany obozowe, na których można łącznie ustawić namioty dla 150 osób. Namioty wojskowe typu NS i N10  z drewnianymi podłogami. Każdy z namiotów wyposażony jest w łóżka typu kanadyjki z materacem i 2 kocami, półki namiotowe, wieszak na kurtki oraz ławeczki do siedzenia.

Dzieci i młodzież biwakująca na polu namiotowym korzysta ze specjalnego kontenera sanitarnego wyposażonego w toalety, umywalki i prysznice z bieżącą ciepłą i zimną wodą.

Zaplecze kuchenno-gospodarcze:

Stołówka i zaplecze kuchenne mieści się w murowanym budynku, który może pełnić również formę świetlicy. Zaplecze kuchenne wyposażone w urządzenia elektryczne i gazowe mieści się w osobnym pawilonie.

Ośrodek jest skanalizowany (własne szambo oraz posiada własne ujęcie wody).

Na ośrodku  znajduje się polowy szpitalik, ambulatorium medyczne z podstawowym wyposażeniem, duża wiata magazynowa, która może służyć jako świetlica do zajęć sportowych.

Ponad to do dyspozycji przebywających na ośrodku znajduje się boisko do gier zespołowych, stoły do tenisa stołowego, trasy dla rowerów górskich oraz kolorowa mapa umożliwiająca organizowanie imprez na orientację. Ośrodek posiada podstawowy sprzęt sportowy oraz dmuchane baseny kąpielowe dla dzieci przebywających na terenie ośrodka w trakcie wypoczynku letniego.

Co w okolicy :

• park leśny Równica
  • wytwórnia filmów w Bielsku-Białej
  • Szyndzielnia
  • wycieczki górskie
  • basen w Skoczowie
  • planetarium w Ustroniu
  • kino 5D w Bielsku-Białej
  • przejażdżki bryczką po dolinie Jesionki
  • jednostka wojskowa w Bielsku - Białej

Adres ośrodka:

Ośrodek obozowy Hufca ZHP Katowice w Jaworzu Nałężu’